Natalja Mankovska, IBCLC / www.manadoula.lv

Kā notiek zīdīšanas konsultācija

Jau vairāk nekā 14 gadus es palīdzu jaunajām mammām tik galā ar sarežģījumiem bērna barošanā ar krūti. Man pašai ir svarīgi panākt to, lai sievietei – bērna mammai kļūtu vieglāk un vienkāršāk gan mazuli pabarot, gan par viņu rūpēties. Būdama pati trīs bērnu mamma, es zinu, cik sarežģīts dažkārt var kļūt bērna kopšanas laiks.

Es esmu iemācījusies runāt par zīdīšanu vienkārši un saprotami un ar savu zināšanu palīdzību spēju padarīt zīdīšanu par ērtu un nesāpīgu, kā arī atrisināt jebkuras problēmas, kas var rasties, barojot bērnu ar krūti. Es braucu gan mājas vizītēs, gan apmeklēju slimnīcā, gan sniedzu konsultācijas savā kabinetā. Zīdīšanas konsultācijas maksā ietilpst sekojošs atbalsts tiešsaistē.

Kad es varu saņemt konsultāciju?
Parasti man izdodas ierasties nākamajā dienā jums piemērotā laikā. Ja palīdzība ir nepieciešama steidzami, es varu atbraukt konsultācijas pieteikuma dienas laikā. Ja jautājums nav tik steidzams, mēs varam sarunāt tikšanos pēc 1-2 dienām vai nedēļas laikā. Dažkārt palīdzība mammai un mazulim ir nepieciešama uzreiz, taču vizītei tajā pašā dienā nepietiek laika (piemēram, zvans tiek veikts vakarā, un kaut kur braukt jau ir par vēlu). Šādā gadījumā es pastāstu, ko vajadzētu darīt nekavējoties, lai uzlabotu situāciju, un sarunāju konsultāciju pēc iespējas ātrākā laikā.

Vai Jūs varat atbraukt uz slimnīcu?
Tagad nē. Mēs varam sazināties telefoniski vai ar video-zvānu jau slimnīca. Pēc izrakstīšānas no slimnīcas es varu atbraukt uz mājas vizīti.

Kas ietilpst konsultācijas cenā?
60-90 minūtes ilga konsultācija uz vietas un sekojošs atbalsts (sazvanīšanās, sarakste). Viss, lai risinātu esošo problēmu ar krūts barošanu, kuru nosaucis klients. Sekojoša konsultācija ar vizīti mājās maksās tikpat.

Vai konsultanta vizītei vajag sagatavoties?
Sastādiet jautājumu sarakstu un padomājiet, kādu rezultātu jūs vēlētos iegūt. Saistībā ar pārējo – vienkārši dzīvojiet savā ierastajā ritmā. Mēs sarunāsim, kad man būtu labāk atbraukt, lai būtu klāt mazuļa zīdīšanas brīdī. Speciāli atteikt bērnam zīdīšanu, lai viņš būtu izsalcis manas vizītes laikā, nav nekādas vajadzības.

Kā notiek zīdīšanas konsultanta vizīte?
Tiklīdz ierodos, tā dodos nomazgāt rokas un, kā likums, mums ir pāris minūtes, lai apspriestu problēmu un plānotās darbības. Parasti es pārbaudu mazuļa muti, lai sajustu mēles kustīgumu un to, kā viņš zīdīs (pirksta tests). Pēc tam mamma pieliek bērnu pie krūts, es atrodos blakus, dodot padomus un virzot, ja ir nepieciešams. Ja pastāv problēma ar krūts satveršanu, es apmācu mammu, kā pielikt bērnu pie krūts pareizi. Turklāt es parādu 2-3 ērtas zīdīšanas pozas tā, lai mazuļa barošana ar krūti kļūtu ērta gan mammai, gan bērnam. Katrā pozā mēs veicam vairākus mēģinājumus pielikt bērnu pie krūts, lai mammai būtu lielāka iespēja patrenēties. Parasti mazulis to ļauj darīt. Kad bērns jau mierīgi zīž krūti, mums ir laiks apspriest svarīgākos jautājumus un izstrādāt mammas turpmāko darbību plānu. Es arī atbildu uz visiem vecāku jautājumiem. Pēc tam, es vēlreiz atkārtoju svarīgākos ieteikumus un pēc vizītes nosūtu mammai atsauces uz viņas gadījumā noderīgiem rakstiem. Ja ir nepieciešamība, pēc vizītes mēs uzturam kontaktu, kamēr viss pilnībā nesakārtosies.

Man nav pietiekoši daudz piena. Vai zīdīšanas konsultācija var man līdzēt?
Tā ir gadījies, ka vairums manu konsultāciju ir saistītas tieši ar piena nepietiekamību. Turklāt bieži vien ir sāpīga zīdīšana, bērns slikti pieņemas svarā, un tas viss kopumā rada vecākiem daudzus pārdzīvojumus. Pastāv precīzs darbību algoritms laktācijas palielināšanai, kurš veiksmīgi nostrādājis simtiem gadījumos, tāpēc diez vai jūsu gadījums būs izņēmums. Ja piena trūkst, mammai ir svarīgi adekvāti regulēt bērna barošanu, tāpat svarīgi ātri panākt bērna svara pieaugumu. Tiklīdz tas izdodas, turpmāk mierīgi piestrādājam pie piena daudzuma palielināšanas mammai. Dažkārt tas aizņem vien pāris dienas, dažos gadījumos tas ilgst vairākus mēnešus. Mans uzdevums – izdarīt tā, lai visu šo laiku ģimene dzīvot normālu dzīvi, nevis "cīnītos par zīdīšanu".

Barošana ar krūti man ir sāpīga, bet slimnīcā teica, ka bērna krūts satveršana ir laba. Vai sāpes pāries?
Pašas par sevi sāpes pāriet pēc ilga laika. Ja zīdīšana ir sāpīga, tad kaut kas īsti nav kārtībā. Labāk neciešaties, jo velti tērējat savus spēkus un nervus, bet mazulis nespēj saņemt pietiekoši daudz piena. Griežaties pie zīdīšanas konsultanta.

Man ir piena sastrēgumi, kā jūs varat palīdzēt?
Visdrīzāk varēšu palīdzēt. Vispirms vajag pārliecināties, ka tā tiešām ir laktostāze, paskatīties krūts stāvokli. Es varu parādīt, kā pareizi masēt un noslaukt pienu un kādā pozīcijā labāk likt mazuli pie krūts tieši jūsu situācijā. Varu pastāstīt par papildus ārstēšanas metodēm. Ja man šķitīs, ka ir nepieciešama vizīte pie ārsta, es ieteikšu labākos speciālistus Rīgā, pie kuriem vērsties, lai atrastu risinājumu.
Made on
Tilda