Natalja Mankovska, IBCLC / www.manadoula.lv

Kā pārbaudīt, vai bērnam pietiek piena?

Autiņbiksīšu tests ir ātrs un samērā vienkāršs veids, kā noteikt, vai bērns no mātes krūts saņem pietiekami daudz piena. Svērt bērnu pirms un pēc katras ēdienreizes, lai pārbaudītu, cik mazulis ir apēdis, ir bezjēdzīgi. Šādu kontrolsvēršanu rezultāts ir pilnīgi neskaidrs, turklāt šī svēršana iedzen stresā kā mazuli, tā vecākus.

Nosvērt bērnu reizi nedēļā, lai objektīvi novērtētu svara pieaugumu? Laba doma. 0-3 menēšus vecājām bērnam svars iekļaujas normā, ja nedēļas laikā pieaug par 150 gramiem vai vairāk. Tas būs labi redzams, ja esat gatavi nedēļu nogaidīt. Bet ko tad, ja neesat gatavi?

Tad var veikt mazuļa izlietoto autiņbiksīšu eksprestestu.

Testa uzdevums ir noskaidrot, cik daudz mazulis čurā un kakā. Ņemam svarus (der parastie virtuves svari), papīru + rakstāmo (tālruni, datoru :) ) – un aiziet!
Kā veikt autiņbiksīšu testu?


- Kad maināt "pamperu" mazulim – nosveriet to ("pamperu"! :))), pirms izmetat.
- Svaru pierakstiet. Turpiniet to darīt visu diennakti. Tātad – ja pirmās autiņbiksītes nosvērāt pulksten trijos pēcpusdienā, tad arī pēdējās mazulim noņemiet un nosveriet akurāt trijos.
- Ko darīt, ja mazulis pačurā vai pakakā uz pārtinamā galdiņa vai mazgāšanās laikā? Pierakstiet to kā 30 gramus.
- Ja papildus dodat bērnam piena maisījumu – pierakstiet, cik mililitrus mazulis šīs diennakts laikā ir apēdis.

Un tad sākas matemātika. :))
- Saskaitiet, cik autiņbiksītes diennakts laikā esat nosvēruši.
- Nosveriet tikpat daudz sausu autiņbiksīšu.
- Atņemiet sauso autiņbiksīšu kopsvaru no pilno autiņbiksīšu kopsvara.
- Neaizmirstiet pieskaitīt visas čuriņas, kuras paspruka autiņbiksītēm garām.
Kam būtu jāsanāk?
450 grami un vairāk, ja jūsu mazuļa vecums ir no 2 nedēļām līdz 3 mēnešiem. Pavisam maziem bērniņiem cipars var būt mazāks. Savukārt lielākiem var būt dažādi – viņiem šī testa rezultāts ne vienmēr būs uzticams. 450 grami autiņbiksītēs nebūt nenozīmē, ka bērns diennakts laikā ir izdzēris 450 ml šķidruma, parasti mazuļi apēd daudz vairāk (aptuveni 700-1000 ml diennaktī). Taču praksē ir pārbaudīta likumsakarība: ja līdz "izejai" nonāk 450 grami un vairāk, tad svara pieaugums lielākajai daļai mazuļu ir ļoti labs. Dažkārt arī šim likumam gadās izņēmumi, piemēram – tests parāda autiņbiksītēs vien 350-400 gramus, bet svara pieaugums jau kuro nedēļu ir lielāks par 150 gramiem. Tādu bērnu gan ir maz: starp vairāk nekā simts mazuļiem, kuru testa rezultāti man ir sūtīti, ir bijuši tikai 2 - 3 "mazčurātāji". Biežāk sastopama situācija, kad tests parāda – bērns čurā un kakā daudz, bet svars nāk klāt negribīgi. Šādā gadījumā var rasties aizdomas, ka apēstais piens bērna zarniņās ne pārāk labi uzsūcas, un ir jāpēta, kas pie vainas.

Tātad, testa rezultāti:
450 grami un vairāk – bērns apēd pietiekami daudz, viņam vajadzētu arī labi pieņemties svarā.
400-440 grami – apēstā piena apjoms ir uz pašas normas robežas; visticamāk, bērns pieņemas svarā ne tik labi, kā gribētos. Sāciet ar to, ka barojiet bērniņu biežāk. Pamēģiniet zīdīt ar abām krūtīm vienā barošanas reizē; ja jūs tā jau darāt – mainiet krūtis biežāk, pārliekot mazuli no vienas krūts pie otras. Pēc pāris dienām atkārtojiet testu un paskatieties, kas sanāk.
Mazāk nekā 400 grami – visdrīzāk, piena daudzums, ko mazulis izzīž, nav pietiekams… vai arī jūs esat kļūdījušies aprēķinos. Atkārtojiet testu jau šodien pat! Ja rezultāts daudz neatšķiras – sazinieties ar zīdīšanas konsultantu.
Mazāk nekā 300 grami – ja mazulim jau ir vairāk nekā 14 dienas, tas ir kritiski zems rezultāts. Nekavējoties uzmeklējiet zīdīšanas konsultantu. Ja tādas iespējas nav – zvaniet savam ārstam! Mazulis ir jānosver un, visdrīzāk, jau šodien būs jāievieš piebarojums.
Ja testa rezultāti nav jūs iepriecinājuši – sazinieties ar zīdīšanas konsultantu! Konsultants palīdzēs saprast, kas tam varētu būt par iemeslu un kā to labot.
Made on
Tilda